Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-03-24

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas urlopu macierzyńskiego

Okresu urlopu macierzyńskiego nie zalicza się do okresu urlopu trwającego co najmniej trzy miesiące (nie sumuje się z okresem innego urlopu), w czasie którego dopuszczalne jest wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w sytuacjach, o których mowa w art. 41 k.p. (art. 5 ust. 5 pkt 1 w związku z art. 5 ust. 3 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).

Stan faktyczny

Sąd okręgowy oddalił apelację pozwanej G-U Polskiej Spółki z o.o. w P. od wyroku sądu rejonowego wydanego w sprawie z powództwa Zofii T. o odszkodowanie, które sąd pierwszej instancji zasądził od pozwanej na rzecz powódki tytułem odszkodowania za naruszenie przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę zawartych na czas nieokreślony.

W sprawie tej ustalono, że powódka była zatrudniona w pozwanej G-U Polskiej Spółce z o.o. od 2 września 1996 r., początkowo na okres próbny trzech miesięcy, a następnie na czas nieokreślony. Od 1 kwietnia 2001 r. powódka zatrudniona była na stanowisku zastępcy głównego księgowego. Jej miesięczne wynagrodzenie wynosiło 4650 zł brutto. 20 lipca 2004 r. powódka urodziła dziecko. Od tego dnia do 22 listopada 2004 r. powódka przebywała nieprzerwanie na urlopie macierzyńskim. Następnie - na wniosek powódki - pozwana udzieliła jej zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego od 23 listopada 2004 r. do 4 lutego 2005 r. Pismem z 24 listopada 2004 r., doręczonym powódce 25 listopada 2005 r., a więc w trzecim dniu urlopu wypoczynkowego, pozwana złożyła oświadczenie o rozwiązaniu z powódką umowy o pracę za wypowiedzeniem na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 z późn.zm., powoływanej dalej jako ustawa o zwolnieniach grupowych lub ustawa). Jako przyczynę wypowiedzenia wskazano likwidację stanowiska pracy powódki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00