Nowe przepisy o podatku akcyzowym
Co się zmieni od 1 marca br. w przepisach regulujących opodatkowanie podatkiem akcyzowym?
Ewa Osińska
1 marca br. wejdzie w życie nowa ustawa o podatku akcyzowym. Projekt nowej ustawy ma na celu wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych w zakresie akcyzy na podstawie zebranych doświadczeń na gruncie funkcjonowania obowiązującej ustawy o podatku akcyzowym (ustawa z 23 stycznia 2004 r., Dz.U. Nr 29, poz. 257 z późn.zm.). Uchwalenie nowych przepisów ma także związek z koniecznością harmonizacji polskich regulacji z zakresu podatku akcyzowego z przepisami wspólnotowymi, przez wdrożenie nowych rozwiązań wynikających z Dyrektywy Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej oraz Dyrektywy Rady 2004/74/WE zmieniającej Dyrektywę 2003/96/WE w zakresie możliwości stosowania przez określone państwa członkowskie czasowych zwolnień lub obniżek poziomu opodatkowania na produkty energetyczne i energię elektryczną.
Definicje ustawowe
Zgodnie z nowymi przepisami nie będą już opodatkowane wyroby akcyzowe niezharmonizowane, poza samochodami osobowymi. W związku z tym zrezygnowano z podziału wyrobów akcyzowych na zharmonizowane i niezharmonizowane. Spowodowało to zmianę definicji wyrobów akcyzowych, którymi będą teraz wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do nowej ustawy (art. 2 pkt 1). Opodatkowaniu nie będą więc podlegały m.in. perfumy, kosmetyki, karty do gry, broń czy odzież ze skór.
Inne zmiany w definicjach ustawowych to m.in.: doprecyzowanie dotychczas obowiązującej definicji składu podatkowego, przez uwzględnienie w niej składów podatkowych zlokalizowanych w państwach członkowskich Wspólnoty Europejskiej (art. 2 pkt 10), wprowadzenie definicji podmiotu prowadzącego skład podatkowy (pkt 11), wprowadzenie definicji procedury zwieszenia poboru akcyzy (pkt 12), doprecyzowanie definicji zarejestrowanego i niezarejestrowanego handlowca (pkt 13 i 14), wprowadzenie definicji, na potrzeby opodatkowania energii elektrycznej, pojęcia nabywcy końcowego (pkt 19) czy wprowadzenie definicji ubytków wyrobów akcyzowych (pkt 20).