Niższy wymiar czasu pracy dla pracownika wychowującego dziecko
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Pracodawca zobowiązany jest uwzględnić wniosek pracownika.
Konrad Kwaśniewski
Urlop wychowawczy nie zawsze jest atrakcyjnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli oznacza radykalne ograniczenie dochodów pracownika z pracy. Dla pracowników, którzy nie są zainteresowani skorzystaniem z tego urlopu, interesujący może okazać się art. 1867 k.p. Przepis ten stanowi, że pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu.
Przypomnijmy, że pracownik zatrudniony co najmniej sześć miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie czwartego roku życia. Pracownik posiadający co najmniej sześciomiesięczny okres zatrudnienia - bez względu na to, czy już korzystał z urlopu wychowawczego - może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika. O powyższym stanowi art.186 k.p.