Import usług doradczych niezwiązanych z działalnością gospodarczą
Odbiorca usług doradztwa - świadczonych przez podatnika mającego siedzibę w innym państwie członkowskim - posiada status podatnika VAT, niezależnie od tego, czy zostaną one wykorzystane na potrzeby niezwiązane z prowadzoną przez tego odbiorcę działalnością gospodarczą.
Elżbieta Rogala
Status podatnika VAT wynika z ogólnych zasad ustalania miejsca świadczenia usług. Zostały one przyjęte w celu uniknięcia niebezpieczeństwa podwójnego opodatkowania lub nieopodatkowania usług świadczonych przez podatnika mającego siedzibę w innym państwie. Aby zatem zapobiec unikaniu opodatkowania, usługodawca usług doradztwa musi jedynie ustalić, iż usługobiorca ma status podatnika, w celu stwierdzenia, że miejsce świadczenia usług znajduje się w państwie członkowskim, w którym znajduje się siedziba działalności usługobiorcy. Ponadto ogólna zasada ustalania miejsca świadczenia usług zapewnia, iż to końcowy odbiorca świadczenia usług poniesie ostateczny koszt należnego VAT. W konsekwencji każdy zarejestrowany podatnik VAT, będący odbiorcą (importerem) usług doradztwa, z których korzysta, zobowiązany jest do zapłaty VAT, i to niezależnie od tego, czy zostaną one wykorzystane na potrzeby jego działalności innej niż działalność gospodarcza. A mianowicie, jak w tym przypadku na potrzeby pomocy i wsparcia dla osób zwalnianych z pracy (wyroku ETS z 6 listopada 2008 r. w sprawie C-291/07).
Stan faktyczny sprawy
Szwedzka fundacja zajmująca się pomocą i wsparciem dla osób zwalnianych z pracy, zwana dalej „TRR”, oprócz swojej podstawowej działalności wykonywała także w bardzo niewielkim zakresie (5 proc. swoich przychodów) działalność gospodarczą.