Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-12-23

Nowelizacja przepisów ustawy o VAT

7 listopada 2008 r. Sejm RP uchwalił przepisy nowelizujące ustawę o VAT. Zmiany w ustawie mają na celu uproszczenie dotychczasowych zasad rozliczeń, wprowadzenie niektórych instytucji przewidzianych w Dyrektywie 2006/112/WE dotyczącej wspólnotowego podatku od wartości dodanej, zniesienie ograniczeń utrudniających działalność podatników, wykonanie orzeczeń sądów i trybunałów oraz doprecyzowanie brzmienia dotychczasowych przepisów.

Adam Czekalski

doradca podatkowy, uczestnik seminarium doktorskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Niniejszy artykuł stanowi próbę charakterystyki wszystkich zmian w znowelizowanej ustawie oraz ich praktyczne odniesienie do obrotu gospodarczego każdego podatnika. Większość przepisów weszła w życie 1 grudnia 2008 r., pozostała część zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Rozszerzenie definicji dostawy towarów i klasyfikacji usług

W świetle znowelizowanych przepisów przez odpłatną dostawę towarów uważa się zbycie i oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste oraz zbycie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7).

Jednocześnie w odniesieniu do oddania gruntu w użytkowanie wieczyste ustawodawca zdecydował o szczególnym momencie powstania obowiązku podatkowego, przewidującym obowiązek rozliczenia VAT w dacie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu (art. 19 ust. 16b).

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do dyrektyw unijnych. Zgodnie z art. 14 Dyrektywy 2006/112WE przez dostawę towarów uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Ponadto w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 stycznia 2007 r. (sygn. akt. I FPS 1/06) jednoznacznie uznano, iż użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów.

Dodatkowo zmianie ulega definicja prezentu o małej wartości dla celów VAT. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT prezentami o małej wartości są towary, których przekazania nie ujęto w odrębnej ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia, a gdy nie ma ceny nabycia - jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania, nie przekraczają kwoty 10 PLN netto. W poprzednio obowiązujących przepisów kwota ta wynosiła 5 PLN netto.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00