Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-11-25

Usługi budowlane - wybrane problemy podatkowe

Kiedy powstaje przychód przy świadczeniu usług budowlanych? Jak kwalifikować grunt zakupiony pod inwestycję developerską?

Małgorzata Rymarz

Firmy operujące na rynku budowlanym zajmują się nie tylko świadczeniem usług budowlanych, remontowych czy montażowych, ale także produkcją i sprzedażą gotowych obiektów „pod klucz”. Ten rodzaj działalności gospodarczej generuje wiele specyficznych problemów, które powinny znaleźć rozwiązanie na gruncie przepisów podatkowych.

Zbyt wcześnie wystawiona faktura

Ustalenie momentu powstania przychodu z tytułu wykonywania usług budowlanych bywa nie lada wyzwaniem dla podatników. Na taki stan rzeczy wpływają niejasne przepisy w zakresie podatku dochodowego i VAT.

Za przychód z działalności gospodarczej, a więc także z wykonywania usług budowlanych, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Za datę powstania tego przychodu uważa się, co do zasady, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Przychodem nie są jednak wpłaty i zarachowane należności na poczet usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Zdarza się, że przedsiębiorcy budowlani wystawiają faktury, zanim przystąpią do wykonywania usług i zanim otrzymają od inwestora jakiekolwiek pieniądze, czy to tytułem zapłaty, czy też jako zaliczkę. Należy zaznaczyć, iż praktyka taka jest dopuszczalna w świetle przepisów regulujących zasady dokumentowania świadczonych usług na potrzeby VAT, z tym jednak zastrzeżeniem, że faktura nie może być wystawiona wcześniej niż trzydziestego dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie VAT (obowiązek ten powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi budowlanej czy budowlano-montażowej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00