Zanim skorzysta się z pośrednika ubezpieczeniowego
Kto i na jakich zasadach może zajmować się pośrednictwem ubezpieczeniowym? Do jakiej instytucji się udać, aby sprawdzić wiarygodność pośrednika? W jakim zakresie pośrednik nie będzie odpowiadał za powstałe szkody?
Aleksandra Sulik
Chcąc najkorzystniej ubezpieczyć swoje mienie, często korzystamy z wiedzy i doświadczenia pośredników ubezpieczeniowych. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia warto więc zorientować się, czego można od nich oczekiwać, aby uniknąć wielu nieporozumień.
Wybór pośrednika ubezpieczeniowego
Pośrednictwo ubezpieczeniowe w zakresie ubezpieczeń osobowych i majątkowych wykonywane jest wyłącznie przez agentów ubezpieczeniowych lub brokerów ubezpieczeniowych. Polega ono na wykonywaniu przez pośrednika za wynagrodzeniem czynności faktycznych lub czynności prawnych związanych z zawieraniem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia. Zakres działalności agentów ubezpieczeniowych nieco się różni od zakresu działalności brokerów ubezpieczeniowych. Agenci ubezpieczeniowi wykonują czynności w imieniu lub na rzecz zakładu ubezpieczeń, które polegają na pozyskiwaniu klientów, wykonywaniu czynności przygotowawczych zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia, zawieraniu umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie, jak również na organizowaniu i nadzorowaniu czynności agencyjnych (działalność agencyjna). Natomiast brokerzy ubezpieczeniowi wykonują czynności w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej, polegające na zawieraniu lub doprowadzaniu do zawarcia umów ubezpieczenia, wykonywaniu czynności przygotowawczych do zawarcia umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w zarządzaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie, jak również na organizowaniu i nadzorowaniu czynności brokerskich (działalność brokerska).