Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-09-09

Zwrot wydatków - umowy-zlecenia i kontrakty menedżerskie

Czy zwrot wydatków związanych z wykonaniem zlecenia (także kontraktu menedżerskiego) wiąże się dla zleceniodawcy z realizacją obowiązków podatkowych (jako płatnika) z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-4)? Czy zleceniodawca ma obowiązki jako podatnik z tytułu podatku od towarów i usług (VAT-7)?

Małgorzata Dorota Wieliczko

Pomimo bardzo krytycznych głosów ekspertów wypowiadanych na łamach prasy w zakresie próby opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem od towarów i usług przez organy podatkowe kosztów użytkowania przez menedżerów składników majątku zleceniodawców (np. samochodów, komputerów, telefonów) orzecznictwo sądów administracyjnych jest w tym zakresie coraz bardziej przychylne fiskusowi. Co więcej, analiza orzecznictwa prowadzi do wniosku, że opodatkowaniem należy objąć nie tylko wydatki związane z kontraktami menedżerskimi, ale i z umowami-zleceniami.

Podatek od towarów i usług

Punktem odniesienia w tej kwestii może być wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 sierpnia 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 507/06. Zapadł on wprawdzie w innym stanie prawnym (obowiązywała wówczas ustawa o VAT z 1993 r.) jednak dotyczył zwrotu kosztów związanych z wykonaniem umowy-zlecenia, traktowanych jako element wynagrodzenia zleceniobiorcy. WSA w wyroku tym stwierdził, iż nietrafiony jest zarzut, iż w świetle ustawy o VAT (z 1993 r.), zwrot kosztów nie jest usługą, ponieważ nie został wymieniony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej.

W rozpatrywanym stanie faktycznym przedmiotem umowy zawartej 17 października 1998 r. pomiędzy skarżącą a „M”, było świadczenie usług doradztwa finansowego w zakresie współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Zgodnie z postanowieniami ww. umowy „M” przysługiwało wynagrodzenie oraz zwrot kosztów poniesionych w związku z doradztwem, takich jak np. koszty międzynarodowych rozmów telefonicznych, koszty pracy sekretarek w godzinach nadliczbowych czy koszty podróży i hoteli, jeżeli podróż będzie miała miejsce na życzenie zleceniodawcy. W umowie strony uzgodniły, iż wydatki będą zwracane w wysokości odpowiadającej poniesionym przez zleceniodawcę kosztom. Zleceniobiorca poniósł wydatki za granicą i spółka je pokryła.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00