Artykuł
Kursy walut - aspekty podatkowe
Przeliczanie należności wyrażonych w walutach obcych budziło i budzi nadal wiele wątpliwości w kontekście rozliczeń podatkowych. Podstawowa trudność wynika z faktu, że podatki dochodowe, podatek od towarów i usług oraz rachunkowość rządzą się w tym względzie odrębnymi zasadami. Na trudność tej problematyki wpływa również nowelizacja zasad rozliczania różnic kursowych, która weszła w życie 1 stycznia 2007 r. Dla tak skomplikowanej materii jest to czas, który pozwolił jedynie na wypłynięcie wielu dodatkowych pytań, trudniej natomiast o odpowiedzi. Rozwiązania potencjalnie upraszczające zasady rozliczania różnic kursowych, z racji swej nowości, przysparzają tylko dodatkowych trudności. Tak jest z opcją, że dla celów podatku dochodowego przy rozliczaniu różnic kursowych można stosować zasady rachunkowe.
Niniejsze opracowanie stanowi interesujący zbiór odpowiedzi organów podatkowych na szczególnie skomplikowane zagadnienia związane z rozliczaniem świadczeń wyrażonych w walutach obcych, które w praktyce podatników pojawiły się w ostatnich kilku miesiącach.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Różnice kursowe przy przelewach z konta firmowego na prywatne
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 marca 2008 r. (nr ITPB1/415-725/07/MZ)
Pytania
Czy należy rozliczyć różnice kursowe w sytuacji gdy:
- są dokonywane wypłaty waluty z firmowego konta walutowego w gotówce lub przelewem na konto prywatne walutowe,
- są dokonywane wypłaty z konta walutowego firmowego w złotówkach na konto prywatne (bank dokonuje przeliczenia),
- są dokonywane wypłaty z konta walutowego firmowego na konto złotówkowe firmowe (bank dokonuje przeliczenia)?
Zadane pytania dotyczą roku 2006 i 2007.
Stan faktyczny
(...) Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów z drewna. Dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W banku posiada dwa konta firmowe: walutowe i złotówkowe. Na konto walutowe wpływają opłaty za faktury w walucie. Ponadto wskazuje, że rozlicza różnice kursowe. Wnioskodawca zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right