Rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia
Rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia jest możliwe w dwóch sytuacjach: gdy pracodawca nie przeniesie go do innej pracy w razie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego szkodliwy wpływ wykonywanej pracy oraz gdy pracodawca dopuścił się naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Mariusz Niedzielak
Przepisy prawa pracy dopuszczają, aby pracownik rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia. Możliwe jest to w sytuacji, gdy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. Ponadto pracownik może rozwiązać umowę o pracę w tym trybie także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni. O powyższym stanowi art. 55 § 1 i 11 k.p. Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w tych przepisach pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem (§ 3).
Zgodnie z § 2 powołanego przepisu oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno mieć formę pisemną. W treści należy podać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Jednakże pracownik nie może rozwiązać umowy bez wypowiedzenia po upływie jednego miesiąca od uzyskania przez niego wiadomości o powodach uzasadniających według niego uzasadniają rozwiązanie umowy w tym trybie.
Rozwiązanie umowy
Artykuł 55 k.p. dopuszcza dwie podstawy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika.