Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-09

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wynika głównie z konieczności zwiększenia dostępu do usług rynku pracy świadczonych na rzecz bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców oraz usprawnienia funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia.

Adam Kołodziejek

Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (podpisana już przez prezydenta i w chwili oddawania niniejszego artykułu do druku czekająca na publikację w „Dzienniku Ustaw”) ma na celu przede wszystkim usprawnienie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz zwiększenie dostępu do usług rynku pracy świadczonych na rzecz bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców. Uzasadnieniem wprowadzenia zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy była również konieczność uporządkowania i doprecyzowania pojęć, niezbędnych w skutecznej realizacji zadań na rzecz klientów urzędów pracy oraz kadry odpowiedzialnej za realizację zadań wynikających z ustawy.

Ze względu na dużą ilość zmian przy omawianiu nowelizacji skupię się na tych zmianach, które uważam za najbardziej istotne dla pracodawców, pracowników i bezrobotnych.

Obowiązki pracodawców i agencji zatrudnienia

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określa, że zwolnienie monitorowane to rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w związku z którym są świadczone usługi rynku pracy dla pracowników będących w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego, a także zagrożonych wypowiedzeniem. Nowelizacja art. 70 spowodowała rozszerzenie możliwości związanych ze zgłaszaniem przez pracodawcę informacji o planowanych zwolnieniach i zawieraniem porozumienia w zakresie zwolnień monitorowanych z powiatowym urzędem pracy właściwym ze względu na miejsce wykonywania pracy. Od dnia wejścia nowelizacji w życie pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy jest obowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy właściwym dla siedziby tego pracodawcy lub ze względu na miejsce wykonywania pracy zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników, dotyczące w szczególności: pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, szkoleń, pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00