Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-02

Dokapitalizowanie spółki z o.o. wierzytelnością (cz. 1)

Najpopularniejsze metody dokapitalizowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sprowadzają się do finansowania spółki gotówką, która może pochodzić z pożyczki czy kredytu. Narzędziami „gotówkowymi”, które pozwalają ograniczyć zewnętrzne źródła finansowania, są dopłaty dokonywane przez wspólników1 bądź też podwyższenie kapitału zakładowego i pokrycie go wkładami pieniężnymi lub niepieniężnymi.

Anna Piszcz, Przemysław Piszcz

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może nastąpić na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki albo poprzez zmianę umowy spółki. Do podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. niezbędna jest uchwała wspólników w tym przedmiocie, przy czym podwyższenie kapitału następuje dopiero z chwilą wpisu podwyższenia do rejestru przedsiębiorców. Z tą też datą podwyższenie kapitału ujmuje się w ewidencji księgowej spółki.

Wkłady na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego pochodzić mogą od dotychczasowych wspólników (którym w zamian przypadają nowe udziały w kapitale zakładowym spółki bądź też zostaje zwiększona wartość nominalna posiadanych już przez nich udziałów) albo od nowych wspólników, którzy przystępują do spółki.

Reguła pełnego pokrycia kapitału zakładowego dotyczy zarówno wkładów pieniężnych (gotówkowych), jak i niepieniężnych (aportów). Przepis art. 14 § 1 k.s.h. w sposób wyraźny wyłącza zdolność aportową praw niezbywalnych oraz świadczenia pracy lub usług. Orzecznictwo i doktryna prawnicza wskazują przykładowo, co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego, wyliczając m.in. prawo własności rzeczy - jako przedmiotów materialnych (nieruchomości, ruchomości), prawo wieczystego użytkowania, niektóre ograniczone prawa rzeczowe (z wyjątkiem niezbywalnych), majątkowe prawa własności intelektualnej (prawa z patentu, znaku towarowego), majątkowe prawa autorskie, prawo do korzystania z wiadomości i doświadczeń o charakterze technicznym (know-how), wreszcie

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00