Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-02

Szkolenia jako koszt podatkowy

Prawie każdy pracodawca ponosi pewne wydatki związane ze szkoleniami swoich pracowników czy kontrahentów. Często wiąże się to z ryzykiem zakwestionowania takich kosztów przez urząd skarbowy. Warto zatem wiedzieć, na jakie szkolenia można wysłać: pracowników, samych pracodawców, członków zarządu i rad nadzorczych oraz osób współpracujących, aby koszty takie zostały uznane przez urząd skarbowy.

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk

Bez wątpienia pracodawca może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na organizację szkoleń, do których organizacji został zobowiązany na podstawie przepisów prawa. Do kosztów mogą być zaliczane wydatki ponoszone m.in. na szkolenia pracowników w zakresie bhp:

1) wstępne,

2) okresowe,

3) dla stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Istnieje również możliwość zaliczania w koszty wydatków na szkolenia, do których organizacji pracodawca nie jest zobowiązany. Wydatki szkoleniowe nie zostały bowiem wymienione w ustawowym katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p., art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f.). To jednak po stronie pracodawcy leży obowiązek wykazania, że poniesiony przez niego wydatek na podnoszenie swoich kwalifikacji czy też kwalifikacji jego pracowników ma na celu osiągnięcie przychodów.

Szkolenia dla pracowników

W orzecznictwie utrwalony jest pogląd, że podnoszenie kwalifikacji pracowniczych ma wpływ na osiąganie przez firmę przychodów i powinno być zakwalifikowane jako koszt uzyskania przychodu, mimo że taki wydatek trudno wiązać z konkretnym przychodem. W wyroku z 14 listopada 2003 r. (sygn. akt I SA/Wr 2934/01) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł: „(...) podnoszenie kwalifikacji pracowniczych ma wpływ na osiągane przez firmę przychody i powinno być zakwalifikowane jako koszt uzyskania przychodu związany z kosztami ogólnymi działalności firmy”.

Jednakże, aby możliwe było zaliczenie wydatku na szkolenie pracownika, konieczne jest wykazanie, że szkolenie to miało związek z:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00