Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-02

Zatrudnianie w formie telepracy - nowelizacja kodeksu pracy

Sejm uchwalił kolejną nowelizację kodeksu pracy. Dotyczy ona zatrudniania w formie telepracy. Elastyczne zasady organizacji pracy zmniejszą koszty pracodawców związane z zatrudnianiem oraz umożliwią pracownikom godzenie życia zawodowego i rodzinnego.

Radosław Meszek

Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw ma na celu stworzenie podstaw prawnych wykonywania pracy w formie telepracy, zgodnie z europejskim Ramowym Porozumieniem w sprawie Telepracy z 16 lipca 2002 r. Ustawa wprowadza do kodeksu pracy nowe art. 675-6717, znajdujące się w nowym rozdziale IIb „Zatrudnianie pracowników w formie telepracy” mieszczącym się w dziale drugim kodeksu pracy.

Ustawa nowelizująca adresowana jest do pracodawców, którzy dzięki niej mogą zmniejszyć koszty związane z zatrudnianiem pracowników, w tym przede wszystkim zmniejszą koszty związane z utrzymaniem stanowisk pracy i z absencją pracowników. Z nowelizacji skorzystają również pracownicy - dzięki niej mogą godzić życie zawodowe i rodzinne. Elastyczne zasady organizacji pracy zawodowej zwiększą aktywność zawodową osób, które mają obowiązki rodzinne, są niepełnosprawne, łączą pracę z nauką, pracują w więcej niż jednym miejscu lub mieszkają w miejscowości oddalonej od miejsca pracy itp. Nowelizacja zawiera wiele gwarancji dla telepracownika:

1) zakaz wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę z powodu niewyrażenia przez pracownika zgody na wykonywanie pracy w formie telepracy (nowy art. 677 § 3 k.p.), jak również w razie zaprzestania wykonywania pracy w formie telepracy (nowe art. 678-679 k.p.),

2) zachowanie prywatności w czasie przeprowadzania kontroli wykonywania pracy lub w celu inwentaryzacji, instalacji, konserwacji, serwisu lub naprawy powierzonego sprzętu lub kontroli w zakresie bhp; jeżeli praca jest wykonywana w domu telepracownika, kontrola taka może być przeprowadzana, za uprzednią zgodą wyrażoną przez telepracownika: na piśmie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej albo podobnych środków indywidualnego porozumiewania się na odległość (nowy art. 67 § 2 i 3 k.p.),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00