Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-07-02

Potrzeba renegocjacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska podpisała z Holandią, Danią, Belgią oraz Austrią, powinny być jak najszybciej renegocjowane przez stronę polską. W tej sprawie rzecznik zwrócił się z pytaniem do Ministra Finansów, kiedy można spodziewać się podpisania protokołów zmieniających ww. umowy, a także czy protokoły te - a w szczególności Protokół do Konwencji zawartej z Królestwem Niderlandów - wejdą w życie w 2007 r. i będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych poczynając od 1 stycznia 2008 r. Z czego wynika postulowana przez rzecznika konieczność renegocjacji wspomnianych powyżej umów?

Marcin Rogalski

doradca podatkowy w spółce doradztwa podatkowego MDDP - Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Zdaniem rzecznika konieczność renegocjacji tych umów wiąże się z faktem, że w dotychczasowym brzmieniu przewidują one metodę proporcjonalnego odliczenia, która jest mniej korzystna dla podatników w porównaniu z metodą wyłączenia z progresją. Oznacza to, że osoby pracujące w państwach Unii Europejskiej, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidujące metodę proporcjonalnego odliczenia, znajdują się w Polsce w gorszej sytuacji podatkowej od tych, które pracują w państwach, z którymi Polska zawarła umowy przewidujące metodę wyłączenia z progresją.

Istotnie, metoda tzw. proporcjonalnego odliczenia wydaje się mniej korzystna dla podatników od metody tzw. wyłączenia z progresją. Zgodnie bowiem z tą metodą podatek zapłacony za granicą (w państwie źródła) jest zaliczany na poczet podatku dochodowego należnego od całości dochodu (tj. uzyskanego przez podatnika w kraju i za granicą) w państwie rezydencji tego podatnika. Przy czym generalnie rozróżnia się dwa warianty tej metody:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00