Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-08-07

VAT jako przychód i koszt (cz. 2)*

W jaki sposób korekta VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług wykorzystywanych dla celów sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej wpływa na przychody i koszty w podatku dochodowym od osób prawnych?

Marcin Banasik

Prawo do złożenia korekty w zakresie VAT naliczonego zostało zapisane w art. 86 ust. 13 oraz w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług. Należy wyraźnie odróżnić te dwa przypadki. W art. 86 ust. 13 ustawy o VAT zapisano, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w terminach, które zostały wskazane w ustawie, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym to prawo wystąpiło - nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym uzyskał prawo do obniżenia podatku należnego.

PRZYKŁAD

Spółka z o.o nabyła prawo do odliczenia podatku naliczonego w lutym 2006 r. Nie odliczyła jednak podatku w deklaracji za luty, ani za marzec 2006 r. z uwagi na to, że zagubiono fakturę. Kwotę podatku naliczonego spółka uwzględniła w kosztach uzyskania przychodów 2006 r. Fakturę odnaleziono w styczniu 2007 r. Ze względu na przepisy art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, spółka złożyła stosowną korektę deklaracji VAT za luty 2006 r. i dokonała odliczenia podatku naliczonego. W tej sytuacji o zaliczoną wcześniej w ciężar kosztów uzyskania przychodów 2006 r. kwotę podatku naliczonego podatnik zwiększy w 2007 r. przychody do opodatkowania podatkiem dochodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00