Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-04-17

Rozliczanie straty z działalności gospodarczej

W jaki sposób przerwa w działalności gospodarczej wpływa na odliczenie straty? Jak stratę odliczają wspólnicy spółek osobowych?

Edward Kłobukowski
Straty w działalności gospodarczej można potrącić od dochodu w ciągu najbliższych, kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych, a wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50-proc. kwoty straty. Regulacja ta dotyczy zarówno podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i od osób prawnych.
Odliczenie straty już przy zaliczce
Następną połowę straty można będzie potrącić dopiero z dochodów uzyskanych w 2008 r. Jeżeli dochód w styczniu 2008 r. byłby wystarczający, to drugą połowę straty można potrącić w całości. Jest to najkrótszy okres obniżenia dochodów o powstałą stratę. Maksymalny okres, w jakim można dokonać potrącenia, wynosi 5 lat. O możliwości obniżenia straty już w pierwszym miesiącu następnego roku podatkowego (jeśli pozwala na to dochód) wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w piśmie z 22 września 2000 r. (nr PB3-570-IP-722-86/2000) wyjaśniając, że: „Jeżeli dochód uzyskany w pierwszym miesiącu roku podatkowego po roku, w którym poniesiono stratę, pozwala na odliczenie 50-proc. kwoty straty, podatnik może podjąć decyzję o odliczeniu straty już przy pierwszej zaliczce”. Ta interpretacja jest obowiązująca i nadal jest przedstawiana w wyjaśnieniach urzędów i izb skarbowych, np. w wyjaśnieniu Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald z 21 grudnia 2005 r. (nr AD II L/415/4/2005).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00