Data publikacji: 03.07.2018
Wcześniejsza emerytura po nowelizacji przepisów
W jaki sposób osoby urodzone po 1948 r., które przystąpiły do OFE, mogą unieważnić umowę z funduszem? Czy po nowelizacji przepisów konieczne jest w tym celu złożenie odpowiedniego wniosku do OFE czy do ZUS?
Piotr Kruszalski
Jednym z najważniejszych rozwiązań wprowadzonych ustawą z 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 17, poz. 95) jest umożliwienie występowania z otwartego funduszu emerytalnego osobom, dla których jedyną przeszkodą w uzyskaniu wcześniejszej emerytury było dotychczas przystąpienie do OFE.
Zasadą jest, że wcześniejsze emerytury przysługują osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. Nabywają one prawo do świadczenia po spełnieniu różnorodnych warunków dotyczących w szczególności określonego stażu i charakteru pracy, wykonywania jej ostatnio i przez określony czas przed przejściem na emeryturę, niezdolności do pracy, jak również - w większości przypadków - ukończenia określonego wieku emerytalnego.
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. również mogą przechodzić na wcześniejsze emerytury, ale pod pewnymi dodatkowymi wymogami. Pierwszym z nich jest nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego, a drugim - spełnienie do końca 2007 r. wszystkich warunków przewidzianych dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.