Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-03-20

Odpis na ZFŚS w 2007 r.

Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dokonują odpisu na ten fundusz, naliczanego w stosunku do liczby pracowników. Aby tego dokonać, niezbędna jest znajomość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.

Kazimierz Grabski
Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn.zm.) określa, że fundusz ten tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Przepisy ustawy dopuszczają także, aby pracodawca zwiększył odpis podstawowy o odpis dodatkowy, oraz określają inne zwiększenia środków funduszu.
Odpisy w 2007 r.
W celu ustalenia wysokości odpisu podstawowego niezbędna jest znajomość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. Jak wynika z obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 19 lutego 2007 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2006 r. i w drugim półroczu 2006 r., przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2006 r. wyniosło 2059,92 zł, a w drugim półroczu tego roku będzie wynosić 2145,59 zł. Jak zatem widać, przeciętne wynagrodzenie z drugiej połowy zeszłego roku jest wyższe i w związku z tym należy je brać pod uwagę przy ustalaniu odpisu podstawowego w 2007 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00