Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-10-17

Aport w postaci know-how - skutki podatkowe

Jak ustalić koszty podatkowe przy objęciu aportem know-how? Czy można zaliczyć do kosztów odpisy amortyzacyjne od know-how?

Jarosław Skrzyński
Pojęcie know-how pojawia się w wielu sytuacjach, brak jest jednak jednej precyzyjnej definicji tego pojęcia. Już w samych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych aż dwukrotnie definiowane jest to pojęcie:
- stosownie do art. 16b ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. - za know-how, będące wartością niematerialną i prawną, uznaje się wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej,
- natomiast na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. - za know-how przyjmuje się informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.
Definicję można również znaleźć w orzecznictwie sądów administracyjnych. W jednym z nich sąd odwołał się do definicji opracowanej przez Komisję Wspólnot Europejskich: jest to zespół informacji poufnych, istotnych i zidentyfikowanych we właściwej formie. Termin »poufny« oznacza, że przedmiot umowy nie jest powszechnie dostępny i znany. Termin »istotny« oznacza, że informacje są ważne i niebanalne, zaś termin »zidentyfikowany« oznacza, że jest opisane lub utrwalone w taki sposób, aby możliwe było sprawdzenie, że spełnia ono kryterium poufności i istotności. Aby było zidentyfikowane, musi ono być ustalone w umowie licencyjnej lub w innej stosownej formie”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00