comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-09-12
Uchylenie lub zmiana decyzji ostatecznej
Które decyzje mogą być uchylone lub zmienione przez organ podatkowy? W jakich przypadkach organ podatkowy odmawia wszczęcia postępowania w sprawie uchylenia lub zmiany decyzji?
Piotr Tarkowski
W „Prawie Przedsiębiorcy” nr 34/2006 został omówiony nadzwyczajny tryb procedury podatkowej, jakim jest stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej. Poniżej zostanie omówiony następny tryb nadzwyczajny - uchylenie lub zmiana decyzji ostatecznej.
Zgodnie z art. 253 ustawy - Ordynacja podatkowa (OP), decyzja ostateczna, na mocy której strona nie nabyła prawa, może być uchylona lub zmieniona przez organ podatkowy, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes publiczny lub ważny interes podatnika. Należy zauważyć, iż taką decyzją może być np. decyzja ostateczna organu podatkowego, na mocy której odmówiono stronie postępowania podatkowego umorzenia zaległości podatkowej. Także decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być - za jej zgodą - uchylona lub zmieniona przez organ podatkowy, który ją wydał. Jest to możliwe w sytuacji, gdy przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes publiczny lub ważny interes strony (art. 253a OP). Organ podatkowy nie może przy tym wydać decyzji na niekorzyść strony.
Pozostało 74% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right