Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-08-01

Stawki i zwolnienia VAT - trudne sytuacje

Oddajemy do rąk Czytelników opracowanie, w którym zostały przedstawione najważniejsze obecnie kwestie sporne dotyczące ustalenia stawki VAT dla określonej czynności opodatkowanej. Omawiamy zarówno kwestie od dawien dawna sporne, jak stawka VAT od miejsca garażowego sprzedawanego wraz z lokalem mieszkalnym, czy stawki VAT od specyfikacji przetargowej, jak i kwestie sporne od niedawna (po 1 maja 2004 r.), np. stawki VAT od infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, czy stawki przy opodatkowaniu marży od sprzedaży towarów używanych i usług turystyki. Wszystkie zagadnienia, a także wiele innych spraw, zostały w niniejszym opracowaniu bardzo dokładnie omówione oraz zilustrowane przykładami. Oprócz praktycznego komentarza w publikacji zamieściliśmy wybór interpretacji organów podatkowych, które zostały udzielone w zakresie ustalania prawidłowej stawki VAT.

Elżbieta Rogala
W celu ustalenia właściwego opodatkowania towarów i usług, czyli prawidłowej stawki VAT lub zwolnienia od VAT, należy kierować się co najmniej pięcioma następującymi zasadami:
Zasada 1
Przedmiotem klasyfikowania statystycznego i zarazem opodatkowania podatkiem od towarów i usług (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy o VAT) jest każdy produkt, jeżeli występuje on w obrocie, czyli wyrób finalny, kompletny i gotowy oraz usługa będąca końcowym efektem określonej działalności.
Zasada 2
O zaklasyfikowaniu danych czynności do określonej kategorii transakcji (do dostawy towarów lub do świadczenia usług) decyduje końcowy efekt określonej działalności, wykonywanej przez podmioty gospodarcze (jednostki organizacyjne) podmiotów gospodarczych (jednostek organizacyjnych) lub na rzecz ludności. Oznacza to, że czynności wewnętrzne (wewnątrzzakładowe) nie są ani odrębnie klasyfikowane statystycznie, ani też odrębnie opodatkowane podatkiem od towarów i usług (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, w związku z treścią zasad metodycznych statystycznych klasyfikacji wykorzystywanych i stosowanych dla celów VAT: PKWiU, PKOB i CN).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00