comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-05-23
Ile może dorobić przedsiębiorca przy świadczeniu przedemerytalnym
Czy osoba uprawniona do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego może prowadzić działalność gospodarczą i osiągać wysokie przychody? Jak ZUS rozlicza przychód przedsiębiorcy uprawnionego do tego świadczenia, który wykonywał również inną działalność?
Piotr Kruszalski
Osoby uprawnione do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego mogą, po przyznaniu jednego z tych świadczeń, wykonywać działalność zarobkową, w tym również pozarolniczą działalność, w rozumieniu przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.). Podobnie jak pozostali świadczeniobiorcy muszą jednak uważać, aby przychód, który osiągają z tytułu takiej działalności, szczególnie wtedy, gdy nie jest to ich jedyny przychód, nie przekroczył określonych progów zarobkowych. Przychodem, który wpływa na możliwość pobierania w pełnej wysokości świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, jest bowiem przychód osiągnięty wskutek wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (a więc np. z tytułu zatrudnienia, służby, umowy-zlecenia, umowy agencyjnej, współpracy przy wykonywaniu tych umów, prowadzenia pozarolniczej działalności, w tym działalności gospodarczej, a także współpracy przy jej prowadzeniu).
Przedsiębiorcy muszą niezwłocznie zawiadomić ZUS o osiąganiu przychodu oraz o jego wysokości w formie złożonego oświadczenia. W wyniku takiego zawiadomienia ZUS albo nadal wypłaca świadczenie lub zasiłek w dotychczasowej wysokości, albo też decyduje o jego zawieszeniu lub zmniejszeniu.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka