Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-05-09

Konsekwencje naruszenia zasad wystawiania faktur

Jakie skutki u wystawcy i u nabywcy wywołuje zbyt wczesne wystawienie faktury? Jakie konsekwencje rodzi wystawienie faktury z opóźnieniem?

Ewa Wiśniewska
Zasady wystawiania faktur zostały bardzo sformalizowane. Przepisy określają zarówno termin, w jakim powinny one być wystawione, jak i dane, jakie powinny one zawierać. W niektórych przypadkach w zależności od rodzaju wykonanej czynności muszą one zawierać dodatkowe informacje wymagane tylko dla tych czynności. Wynika z tego, że zawarte w fakturach informacje nie są dowolne, a niespełnienie określonych przepisami wymogów pociąga negatywne skutki zarówno dla ich wystawcy, jak i nabywcy. Generalnie można je podzielić na uchybienia, które wywołują skutki negatywne u sprzedawcy i u nabywcy, albo tylko u jednego z nich. Każdy zatem z uczestników danej transakcji, w zależności od tego, czy jest sprzedawcą czy nabywcą towaru lub usługi, powinien, dla dobra własnych interesów, zwracać uwagę na istotne dla niego elementy.
Rola faktury VAT
Podstawowym obowiązkiem sprzedawcy - podatnika czynnego VAT - jest prawidłowe udokumentowanie dokonanej sprzedaży.
W zasadzie do wystawienia faktury uprawnieni są jedynie podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej. Należy przy tym pamiętać, że przez sprzedaż na potrzeby VAT należy rozumieć:
• odpłatną dostawę towarów na terenie Polski,
• odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski,
• eksport towarów,
• wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT).
Niezależnie od tego każdy podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), importu usług lub wykonujący czynności wymienione w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy (przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z jego przedsiębiorstwem, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników) zobowiązany jest udokumentować je fakturą wewnętrzną.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00