comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-04-18
Call-off stock - opodatkowanie w świetle przepisów o VAT
Kto jest zobowiązany do rozliczenia VAT od dostawy na terenie Polski - nabywca czy dostawca? Czy nabywca ma obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną? Jaka jest podstawa opodatkowania w przypadku takich czynności? Jakie są przesłanki wyłączające opodatkowanie transakcji call-off stock?
Adam Czekalski
prawnik specjalizujący się w prawie podatkowym oraz karnym skarbowym, uczestnik seminarium doktorskiego na Wydziale Prawa i Administracji UW
Przepisy o VAT obowiązujące po akcesji Polski do Unii Europejskiej wprowadziły do polskiego systemu podatkowego nowy rodzaj transakcji - call-of stock. Typowym przykładem zastosowania takiego rozwiązania jest wprowadzenie przez podatnika z UE towaru do magazynu w Polsce, w celu jego dalszej odsprzedaży na terytorium Polski. Polskie przepisy o VAT nie wprowadziły w takich transakcjach żadnych uproszczeń w rozliczeniach VAT. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie rozliczeń podatkowych tego typu transakcji.
Przepisy ogólne
Stosownie do art. 11 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT) jest również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz - będących jego własnością - z terenu UE do Polski. Ustawa przewiduje następujące przesłanki, których łączne spełnienie skutkuje objęciem tej czynności podatkiem od towarów i usług:
1) towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika VAT (najczęstszym przypadkiem będzie dostawa towaru na rzecz ostatecznego nabywcy na terytorium Polski);
2) towary zostały przez podatnika na terenie UE wytworzone, wydobyte, nabyte, zaimportowane albo nabyte w ramach WNT.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka