Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-04-11

Problemy z rozliczaniem VAT w gminach

Kto jest podatnikiem VAT: gmina czy urząd gminy? Czy oddanie przez gminy gruntu w użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Czy zakłady budżetowe gmin są podatnikami VAT?

Sławomir Małecki
Przepisy o VAT samym gminom poświęcają niewiele uwagi. Jedyne uregulowania w tym zakresie to dwa rodzaje zwolnień od VAT i wyłączeń od tych zwolnień. Pierwszym z nich są zwolnienia związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego (do których należy właśnie także sama gmina). Z kolei wyłączenie od tych zwolnień (czyli opodatkowanie VAT) obejmuje wyłącznie czynności wykonywane przez te jednostki (gminy) na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Drugi rodzaj zapisanych wprost zwolnień od VAT w gminach to zwolnienia dotyczące usług świadczonych pomiędzy powołanymi przez jednostki samorządu terytorialnego (w tym gminy) jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi oraz gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych. Wyjątkiem (czyli wyłączeniem) od tych zwolnień objęte są usługi świadczone pomiędzy jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi oraz gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych oraz usług komunikacji miejskiej. Są one zatem opodatkowane VAT.
I właściwie na tych określonych wprost zwolnieniach od VAT i wyłączeniach od tych zwolnień kończą się regulacje prawne dotyczące VAT w gminach. Reszta problemów (a jest ich niemało) pozostawiona jest jedynie interpretacjom bliższym lub dalszym samej istoty VAT należnego od czynności takich specyficznych podatników VAT, jakimi są gminy. Poniżej spróbujemy zmierzyć się z najważniejszymi problemami związanymi z rozliczaniem należnego i naliczonego podatku od towarów i usług w gminach.
Podatnik VAT: gmina czy urząd gminy?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00