Data publikacji: 11.04.2006
Ochrona interesów osób ubezpieczonych
Do kogo się udać, gdy odmówiono nam uznania roszczeń o odszkodowanie? Co z wypłatą odszkodowania, gdy sprawca szkody nie miał obowiązkowego ubezpieczenia OC? W jaki sposób instytucje ubezpieczeniowe mogą chronić interesy osób ubezpieczonych?
Aleksandra Sulik
Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE), Rzecznik Ubezpieczonych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych tworzą system ochrony interesów osób zarówno ubezpieczonych, jak i uprawnionych do świadczeń z tytułu umowy ubezpieczenia.
Jedną z ważniejszych instytucji, której powierzono funkcję z tego zakresu, jest Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych - pełniąca rolę organu nadzoru*. Ma ona na celu ochronę interesów osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych oraz uczestników pracowniczych programów emerytalnych. Nadzorem ubezpieczeniowym i emerytalnym objęta jest działalność ubezpieczeniowa w zakresie funduszy emerytalnych oraz w zakresie pracowniczych programów emerytalnych. Nadzór ubezpieczeniowy obejmuje także działalność w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego. Przy czym nadzór nad agentami ubezpieczeniowymi sprawowany jest pośrednio, gdyż to zakład ubezpieczeń sprawuje nadzór nad działalnością agenta ubezpieczeniowego, na rzecz którego działa agent. Organ nadzoru może np. zakazać, w drodze decyzji, zakładowi ubezpieczeń korzystania z usług agenta ubezpieczeniowego w razie naruszenia przez niego przepisów prawa, niezachowania staranności lub dobrych obyczajów. Z kolei nadzór nad brokerami ubezpieczeniowymi sprawowany jest przez organ nadzoru bezpośrednio i obejmuje organizację egzaminów, wydawanie i cofanie zezwoleń na prowadzenie działalności brokerskiej, a także kontrolę działalności brokerów.