Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-03-14

Rozliczanie dochodów osiągniętych z pracy za granicą

Zbliżający się termin składania zeznań podatkowych za rok 2005 powoduje, że zadają nam Państwo wiele pytań dotyczących rozliczeń podatkowych. Problemy stwarzają przede wszystkim kwestie rozliczeń podatkowych osób, które w ubiegłym roku uzyskiwały dochody ze stosunku pracy z zagranicy.

Katarzyna Kaczor
konsultant podatkowy
Rödl & Partner, Warszawa
Czy składać zeznanie?
Podstawową kwestią, budzącą wątpliwości czytelników, jest ustalenie odpowiedzi na pytanie, czy osoba, która przez cały rok pracowała poza granicami Polski i nie uzyskała żadnych dochodów na terytorium Polski, ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce za 2005 r.
W 2005 r. pracowałem przez 9 miesięcy w Anglii na podstawie umowy o pracę. W Polsce w 2005 r. nie uzyskałem żadnych dochodów. Obecnie wróciłem już na stałe do Polski. Czy muszę składać zeznanie podatkowe za 2005 r. w Polsce?
W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, które na terytorium Polski mają miejsce zamieszkania, podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, tj. również tych uzyskanych poza granicami Polski (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Z pytania wynika, że miejsce zamieszkania czytelnika znajduje się w Polsce, w związku z tym podlega on w Polsce obowiązkowi podatkowemu od wszystkich światowych dochodów.
Zgodnie z umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią dochody osiągnięte przez osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce ze stosunku pracy wykonywanego w Wielkiej Brytanii mogą być opodatkowane zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, jeżeli przepisy podatkowe tych państw to przewidują. Przy obliczaniu podatku należnego w Polsce Polska zezwoli na odliczenie od podatku kwoty podatku zapłaconego w Wielkiej Brytanii, jednak nie więcej niż tę część podatku polskiego, która przypada proporcjonalnie na dochód podlegający opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii. Jest to tzw. . W przypadkach gdy zastosowanie tej metody unikania podwójnego opodatkowania wynika z zawartej przez Polskę umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce, która uzyskała dochody z tego państwa, będzie musiała złożyć zeznanie roczne, niezależnie od tego, czy uzyskała dochody na terytorium Polski. Metoda proporcjonalnego odliczenia w odniesieniu do dochodów z pracy najemnej stosowana jest m.in. w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania z Australią, Belgią, Danią, Finlandią, Holandią, Kazachstanem, Rosją, Stanami Zjednoczonymi, Szwecją oraz Wielką Brytanią i Irlandią Północną. Dlatego w przedstawionej sytuacji, mimo że czytelnik nie uzyskał w 2005 r. dochodów w Polsce, jest on zobligowany do złożenia rozliczenia rocznego w Polsce, w którym wykaże dochody uzyskane w Wielkiej Brytanii.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00