Data publikacji: 28.06.2018
Uprawnienia ubezpieczonych wynikające z umowy ubezpieczenia
Jakie uprawnienia przysługują klientom towarzystw ubezpieczeniowych? Czego należy oczekiwać od pośrednika ubezpieczeniowego? Kiedy ubezpieczyciel powinien nam zwrócić koszty badań lekarskich?
Aleksandra Sulik
Zarówno ubezpieczyciel, jak i osoba ubezpieczona posiadają pewne określone obowiązki z tytułu umowy ubezpieczenia - ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę, a zakład ubezpieczeń zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku. Przy ubezpieczeniu majątkowym świadczenie zakładu ubezpieczeń to zapłata określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku, przy ubezpieczeniu osobowym będzie to zapłata umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej. Klienci towarzystw ubezpieczeniowych oprócz licznych dodatkowych zobowiązań, jakie nakłada na nich umowa ubezpieczenia, mają wiele uprawnień, o których nie wiedzą, a z których mogą skorzystać zarówno przed zawarciem umowy ubezpieczenia, w czasie jej trwania, jak i w chwili wystąpienia szkody. W niniejszej publikacji przedstawię najważniejsze obowiązki ubezpieczycieli i pośredników ubezpieczeniowych wobec ubezpieczających.
Zrozumiałe ogólne warunki ubezpieczenia
Ogólne warunki ubezpieczenia oraz umowa ubezpieczenia powinny być dla zainteresowanych ubezpieczeniem formułowane jednoznacznie i w sposób zrozumiały przez ubezpieczyciela. Postanowienia sformułowane niejednoznacznie są interpretowane na korzyść ubezpieczającego, ubezpieczonego, uposażonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia. Tekst ogólnych warunków ubezpieczenia (w których został określony m.in. przedmiot i zakres ubezpieczenia, zakres i czas trwania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, sposób i tryb dochodzenia roszczeń z umowy ubezpieczenia) zakład ubezpieczeń ma obowiązek doręczyć nam przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Ubezpieczającemu, będącemu osobą fizyczną, powinna zostać również udzielona informacja o sposobie i trybie rozpatrywania skarg i zażaleń zgłaszanych przez ubezpieczającego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia, a także informacji o organie właściwym do ich rozpatrzenia. Jeżeli są różnice między postanowieniami umowy a ogólnymi warunkami, wówczas zakład ubezpieczeń jest obowiązany, w formie pisemnej pod rygorem nieważności, przedstawić ubezpieczającemu te różnice (zasady tej nie stosuje się do umów ubezpieczenia zawieranych w drodze rokowań).