Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-02-07

Odroczony podatek dochodowy - praktyczne aspekty

Czy zawsze różnice między prawem podatkowym a bilansowym skutkują obowiązkiem tworzenia rezerw? Kiedy jednostka musi tworzyć rezerwę, a kiedy aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego? Gdzie w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstwa ujawnia się podatek dochodowy? Jak prawidłowo należy przeprowadzić analizę odroczonego podatku dochodowego?

Piotr Rybicki
Prawo bilansowe a rozwiązania podatkowe
Zasadniczym problemem pojawiającym się podczas wyliczania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego i ich analizy jest konieczność dość szczegółowej znajomości przepisów rachunkowych i podatkowych. Oznacza to korzystanie równolegle z co najmniej dwóch aktów prawnych:
• ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.),
• ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).
Obowiązek tworzenia odroczonego podatku dochodowego jest skutkiem rozbieżności pomiędzy zapisami ustawy o rachunkowości a zapisami ustawy podatkowej. Jednak nie wszystkie różnice wpływają na konieczność tworzenia podatku odroczonego. Taki skutek wywołują jedynie różnice przejściowe, czyli takie, co do których istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną w przyszłych okresach sprawozdawczych rozliczone.
Niezmiernie przydatny przy sporządzaniu i analizowaniu odroczonego podatku dochodowego jest Krajowy Standard Rachunkowości nr 2 - „Podatek dochodowy”. Ponadto kwestiom podatku odroczonego poświęcony jest Międzynarodowy Standard Rachunkowości (MSR) nr 12. Jednak stosowanie międzynarodowych regulacji rachunkowości, w przypadku gdy mamy do dyspozycji polski standard dotyczący tego samego zagadnienia, w myśl ustawy o rachunkowości, nie jest możliwe. MSR 12 mogą stosować jedynie podmioty, które stosują MSR jako swoje podstawowe przepisy w zakresie sprawozdawczości.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00