comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-01-10
Sporządzanie rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych - wybrane zagadnienia (cz. II)
Czym jest grupa kapitałowa w świetle polskiego i międzynarodowego prawa bilansowego? Kiedy jednostka staje się jednostką dominującą? Czy sporządzając sprawozdanie skonsolidowane można kierować się zasadą istotności? Jakie są obowiązki sprawozdawcze jednostki - emitenta papierów wartościowych?
Jacek Kaczka
biegły rewident, senior menedżer, KPMG Audyt Sp. z o.o.
Definicja grupy kapitałowej
Jedną z kluczowych kwestii przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest prawidłowe ustalenie grupy kapitałowej, a co się z tym wiąże, określenie jednostek objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym. Zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej obejmuje bowiem dane jednostki dominującej i jednostek od niej zależnych wszystkich szczebli.
Zgodnie z definicją grupa kapitałowa obejmuje jednostkę dominującą wraz z jednostkami zależnymi i niebędącymi spółkami handlowymi jednostkami współzależnymi. Z kolei, zgodnie z MSR 27, w skład grupy kapitałowej wchodzi jednostka dominująca oraz jej wszystkie jednostki zależne.
W Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości uwzględniono również możliwość konsolidowania tzw. jednostek specjalnego przeznaczenia, jeżeli z istoty relacji zachodzących pomiędzy jednostkami wynika kwestia sprawowania kontroli. Ma to miejsce, przykładowo, w sytuacji, gdy jednostka specjalnego przeznaczenia prowadzi działalność w imieniu jednostki dominującej. Zagadnienie jednostek specjalnego przeznaczenia nie zostało dotychczas uregulowane w ustawie o rachunkowości.
W praktyce zdarza się, że pojęcie jednostki dominującej jest utożsamiane z jednostką posiadającą bezpośrednio większość głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy czy zgromadzeniu wspólników, jednak w praktyce zagadnienie sprawowania kontroli jest bardziej złożone. Na podstawie MSR 27 - poprzez kontrolę jednego podmiotu nad drugim rozumie się zdolność do kierowania polityką finansową i operacyjną jednostki gospodarczej w celu osiągania korzyści ekonomicznych z jej działalności.
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right