Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-24

Stan nietrzeźwości pracownika a wadliwy alkomat

Czy nieatestowany alkomat dyskwalifikuje zarzut stawienia się do pracy po spożyciu alkoholu? Kiedy świadczenie pracy po spożyciu alkoholu jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych?

dr Wiktor Cajsel
radca prawny w „Turczynowicz Cajsel & Partnerzy, Adwokaci i Radcowie Prawni”
w Toruniu, Bydgoszczy i Warszawie
Pracownik odsunięty od pracy przez pracodawcę, z powodu uzasadnionych zastrzeżeń pracodawcy co do stanu jego trzeźwości, powinien wykonać badania tego stanu ze względu na elementarną potrzebę dbałości o swoje interesy pracownicze, a zwłaszcza ze względu na dalszy byt stosunku pracy.
Bierne zachowanie pracownika w takiej sytuacji potwierdzać może domniemanie nietrzeźwości pracownika i skutkować rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 k.p.).
Spróbujmy rozpatrzyć następujący stan faktyczny:
Piotr B. był zatrudniony od 1 września 1995 roku w firmie budowlano-drogowej „Budsar” S.A. jako operator spycharki. Pismem z 28 lutego 2004 r. rozwiązano z nim umowę o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, polegającego na tym, że 27 lutego 2004 r. przebywał w pracy po spożyciu alkoholu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00