Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-24

Opakowania zwrotne w ewidencji księgowej

Czym jest opakowanie zwrotne jednostkowe? Jaką stawkę VAT zastosować przy sprzedaży opakowania? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku niezwrócenia przez odbiorcę opakowań zwrotnych? Jak rozliczyć w czasie koszty zużycia opakowania wielokrotnego używania? Na jakim koncie zaksięgować opakowania wytworzone we własnym zakresie?

Joanna Jesionowska
Opakowania i ich klasyfikacja
Definicja opakowań została zawarta w ustawie z 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz.U. Nr 63, poz. 638 z późn.zm.). Zgodnie z tym unormowaniem opakowania są to wprowadzone do obrotu wyroby wykonane z jakichkolwiek materiałów, przeznaczone do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji wszelkich produktów, od surowców do towarów przetworzonych.
Opakowania w praktyce pełnią różne funkcje, dlatego można dokonać ich podziału na opakowania:
jednostkowe (bezpośrednie), które stanowią integralny składnik produktu i służą do przekazywania produktów użytkownikowi w miejscu ich zakupu, np. cukier pakowany w papierową torebkę, sok w opakowaniu kartonowym itp.,
zbiorcze, które zawierają wielokrotność opakowań jednostkowych produktów i można je zdjąć z produktu bez naruszenia jego cech; są to zarówno opakowania przekazywane użytkownikowi, jak i służące do zaopatrywania punktów sprzedaży, np. worki, pudełka,
transportowe, służące do transportu produktów w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych w celu zapobiegania ich uszkodzeniom, z wyłączeniem kontenerów do transportu drogowego, kolejowego, wodnego lub lotniczego, np. skrzynki, kontenery, palety.
Ponadto opakowania można podzielić także na:
opakowania jednorazowego użytku, które są z reguły wkalkulowane w cenę produktu,
opakowania o wielokrotnym użytku, czyli wykorzystywane powtórnie do tego samego celu, do którego były przeznaczone pierwotnie; w grupie tej wyróżnia się opakowania:
a) sprzedawane (fakturowane), które z powrotem podlegają odsprzedaży przez nabywcę do dostawcy,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00