Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-24

Nieważność czynności prawnej - aspekty podatkowe

Zdarza się, że dokonana przez podatnika czynność prawna jest dotknięta nieważnością - czy to ze względu na niedochowanie przewidzianej prawem formy, czy też z powodu uchylenia się przez podatnika albo drugą stronę od skutków dokonanej czynności. Pojawia się wówczas pytanie, czy czynność taka jest prawnie doniosła na gruncie przepisów prawa podatkowego? Czy rodzi ona obowiązek podatkowy? Czy wydatki poniesione w związku z umową, która okazała się nieważna, można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Anna Piszcz, Przemysław Piszcz
Przepisy kodeksu cywilnego nie zawierają definicji czynności prawnej. Przez pojęcie to należy najogólniej rozumieć działanie osoby fizycznej lub prawnej, podjęte przez nią w celu wywołania określonych skutków prawnych. Niezbędnym elementem tak rozumianej czynności prawnej jest złożenie oświadczenia woli. Z kolei oświadczenie woli to zewnętrzny przejaw decyzji o wywołaniu określonych skutków prawnych1.
W pewnych sytuacjach dokonana czynność prawna może, ze względu na brak spełnienia wymaganych przesłanek materialnych lub formalnych, nie wywołać żadnych skutków prawnych. Przypadki takie określane są mianem wadliwości czynności prawnych, a należą do nich w szczególności:
1) nieważność bezwzględna,
2) nieważność względna.
Nieważność bezwzględna
Zgodnie z art. 58 k.c. czynność prawna:
- sprzeczna z ustawą, tzn. z jakimkolwiek przepisem prawa powszechnego o charakterze bezwzględnie obowiązującym, w szczególności dokonana z naruszeniem przepisów dotyczących formy zastrzeżonej pod rygorem nieważności,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00