comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-09-19
Umowa przelewu wierzytelności - aspekty podatkowe
Kiedy powstaje przychód przy sprzedaży wierzytelności? Czy stratę ze sprzedaży wierzytelności można zaliczyć do kosztów?
Anna Piszcz, Przemysław Piszcz
W polskich realiach gospodarczych zatory płatnicze stanowią zdarzenie powszechne i wymuszają na podmiotach prowadzących działalność gospodarczą podejmowanie różnorodnych działań mających na celu ich uniknięcie. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów na odzyskanie należności - albo przynajmniej zminimalizowanie strat - jest instytucja przelewu (cesji) wierzytelności pieniężnych.
Na czym polega przelew?
Zmiany podmiotowe po stronie wierzyciela, funkcjonujące zarówno pod nazwą przelewu wierzytelności, jak i cesji, regulowane są przepisami art. 509-518 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny1. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania, przy czym, wraz z przenoszoną przez cedenta wierzytelnością, na cesjonariusza przechodzą wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Przeniesienie wierzytelności nastąpić może w drodze umowy:
- sprzedaży, np. przelew wierzytelności wobec dłużnika A w zamian za kwotę x zł,
- zamiany, np. przelew wierzytelności wobec dłużnika A w zamian za wierzytelność wobec dłużnika B, przelew wierzytelności wobec dłużnika A w zamian za samochód x,
- darowizny, np. przelew wierzytelności wobec dłużnika A pod tytułem darmym (nieodpłatnie),
- innej umowy zobowiązującej cedenta do przeniesienia wierzytelności, np. przelew wierzytelności wobec dłużnika A tytułem zabezpieczenia innej wierzytelności.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie