Data publikacji: 12.09.2005
Opodatkowanie ryczałtem niektórych przychodów osiąganych w Polsce przez cudzoziemców
Które przychody osób fizycznych niemających miejsca zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu i jakie są obowiązki płatników w tym zakresie? Jakie wymogi powinien spełniać certyfikat rezydencji oraz jakie są skutki jego nieprzedstawienia?
Beata Szamborska
Zakres zobowiązań podatkowych w Polsce w znacznej mierze związany jest z kwestią rezydencji podatkowej (to jest miejsca zamieszkania) danej osoby fizycznej. Przepisy ustawy o p.d.o.f. zawierają regulacje dotyczące opodatkowania przychodów osiąganych na terytorium Polski przez cudzoziemców.
Zgodnie z art. 3 ust. 2a tej ustawy osoby fizyczne, jeżeli nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Polski (ograniczony obowiązek podatkowy). Zagadnienie opodatkowania osób objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym należy oczywiście rozpatrywać z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska (por. art. 4a ustawy o p.d.o.f.).
Przychody opodatkowane w formie ryczałtu
Przepis art. 29 ustawy o p.d.o.f. zawiera katalog przychodów osób podlegających w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, opodatkowanych w formie ryczałtu.
Ustawa przewiduje dwie stawki zryczałtowanego podatku: w wysokości 20 proc. lub 10 proc. przychodu.