Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-08-22

Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną umyślnie

Kiedy pracodawca może żądać od pracownika naprawienia wyrządzonej szkody w pełnej wysokości? Czy pracodawca powinien udowodnić szkodę powstałą z winy umyślnej pracownika?

Jolanta Janus
Odpowiedzialność pracowników za szkody wyrządzone z winy umyślnej ma stosunkowo surowy charakter, gdyż nie mają wówczas zastosowania ograniczenia odpowiedzialności pracowników, określone w przepisach kodeksu pracy. W takim bowiem przypadku pracownik jest zobowiązany do naprawienia szkody w pełnej wysokości (art. 122 k.p.). Oznacza to, że będą tu miały zastosowanie zasady określone w kodeksie cywilnym.
Kiedy wina umyślna?
Zasadą jest, że pracownicy ponoszą wobec pracodawcy odpowiedzialność materialną na zasadzie winy. W myśl bowiem art. 114 k.p. pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach rozdziału I działu V kodeksu pracy (art. 114 do 122 k.p.). Przepisy te przewidują istotne ograniczenia odpowiedzialności pracownika w porównaniu do reguł odpowiedzialności odszkodowawczej wynikających z kodeksu cywilnego. Ograniczenia te dotyczą jednak tylko tych sytuacji, gdy szkoda została wyrządzona przez pracownika z winy nieumyślnej. Nie mają natomiast zastosowania, gdy szkoda powstała z winy umyślnej. Dlatego też bardzo istotne znaczenie w praktyce ma określenie, z jakiego rodzaju winą pracownika mamy do czynienia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00