Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-08-22

Budowa budynku - rozliczenie VAT

Na jakich zasadach i w jakich terminach podatnik prowadzący inwestycję budowlaną ma prawo odliczyć od swojego podatku należnego podatek naliczony z tytułu towarów i usług służących realizacji tej inwestycji?

Stella Brzeszczyńska
doradca podatkowy
Generalną zasadą w podatku od towarów i usług jest możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi. Podatnik, który otrzymał fakturę z naliczonym podatkiem od towarów i usług, ma prawo odliczyć go od swojego podatku należnego - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Nie dotyczy to wszystkich zakupów - zakaz obniżania podatku należnego obejmuje m.in. zakupy towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wyjątkiem są tu środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, a także grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów. Kwestie te reguluje art. 86 i 88 ustawy o VAT.
Warunki rozliczenia podatku naliczonego są więc następujące:
• podatnik dokonał zakupu,
• zakupiono towar lub usługę zdefiniowane w ustawie,
• istnieje związek między dokonanymi zakupami a czynnościami opodatkowanymi podatnika,
• wydatek na zakup może być (obiektywnie) zaliczony do kosztów uzyskania przychodów lub do majątku trwałego podatnika.
Prawo do odliczenia obejmuje także podatek naliczony przy przedpłatach (zaliczkach) na ww. zakupy. Podatnik może rozliczyć podatek naliczony wyłącznie w terminach wskazanych w ustawie o VAT. Generalną zasadą jest, że prawo obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Prawo to jednak dotyczy także faktur za częściowe wykonanie prac oraz faktur zaliczkowych.
Te warunki „brzegowe” odliczania podatku naliczonego stosowane są także w procesie inwestycyjnym przez budujących budynki na własne potrzeby, na sprzedaż lub na wynajem.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00