Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-07-11

Najbardziej kontrowersyjne aspekty przejścia zakładu na innego pracodawcę

Czy przejmując zakład pracy lub jego część nowy pracodawca może pracownikom zmienić warunki pracy i płacy? Czy związany jest zawartymi przez poprzedniego pracodawcę umowami np. zlecenia?

Artur Nowak
Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie art. 231 § 1 k.p. ma ten skutek, iż staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy i innych umów uzupełniających treść stosunku pracy oraz w zakresie określonym przepisami szczególnymi unormowań zakładowych będących źródłem prawa pracy - kształtujących prawa pracownicze, a także uregulowań dotyczących stron stosunku pracy zawartych w ustawach innych niż kodeks pracy.
Dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy. Odpowiedzialność solidarna obejmuje również zobowiązania z tytułu ubezpieczenia społecznego pracowników i ich rodzin, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę.
Jak dalece może rozciągać się ta odpowiedzialność, obrazują orzeczenia Sądu Najwyższego. Przykładowo, w wyroku z 17 lutego 1999 r., sygn. akt I PKN 569/98, sąd orzekł, że nieprzejęcie pracownika w trybie art. 23 § 1 k.p. na skutek rozwiązania stosunku pracy przed przejęciem zakładu pracy nie wyklucza następstwa prawnego podmiotu przejmującego w zakresie roszczeń wynikających z bezprawnego rozwiązania umowy o pracę przez dotychczasowego pracodawcę; w innym wyroku, z 10 grudnia 1997 r., sygn. akt II UKN 395/97, czytamy, iż zobowiązanie pracodawcy do wypłaty renty uzupełniającej pracownikowi poszkodowanemu w wypadku przy pracy jest zobowiązaniem wynikającym ze stosunku pracy w rozumieniu art. 23 § 2 k.p. Dlatego za zobowiązanie tego rodzaju powstałe przed przejęciem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00