Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-07-04

Śmierć przedsiębiorcy - skutki w zakresie p.d.o.f.

Jakie konsekwencje w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych powoduje śmierć podatnika prowadzącego działalność gospodarczą?

Luiza Boczek
doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego IUSTA
Przepisy nie wskazują w jasny sposób, jak należy postępować w przypadku śmierci podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Na spadkobiercach ciąży jednak obowiązek uregulowania wszelkich spraw, nie tylko podatkowych, związanych z działalnością prowadzoną przez spadkodawcę. Konsekwencje podatkowe śmierci przedsiębiorcy w dużym stopniu uzależnione są od tego, czy spadkobierca zamierza kontynuować działalność gospodarczą, czy też dokonać likwidacji dotychczasowej działalności.
Przejęcie praw i obowiązków
Skutkiem śmierci podatnika w zakresie prawa podatkowego jest przejęcie przez spadkobierców podatnika podatkowych obowiązków i praw majątkowych, a także - w określonych sytuacjach - praw niemajątkowych.
Zgodnie bowiem z art. 97 ordynacji podatkowej spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego obowiązki i majątkowe prawa spadkodawcy. Prawa o charakterze niemajątkowym spadkodawcy, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, przechodzą zaś na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek. Także prawa i obowiązki z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika przechodzą na spadkobierców pod warunkiem kontynuowania przez nich działalności.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00