comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-07-04
Środki trwałe stanowiące współwłasność małżeńską
Czy można amortyzować środek trwały stanowiący współwłasność małżeńską? Jak ustalić wartość początkową takiego środka trwałego? Czy oboje małżonkowie mogą amortyzować ten sam środek trwały?
Dominika Dragan-Berestecka
Osoby fizyczne bardzo często wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej środki trwałe nabyte przed jej rozpoczęciem dla celów osobistych. Najczęściej dotyczy to najpowszechniej używanych środków trwałych, tzn. samochodów i budynków. Sprawa jest prosta w przypadku środków trwałych stanowiących indywidualną własność podatnika prowadzącego działalność. Jednak jeśli samochód czy budynek stanowi współwłasność małżeńską, powstają pewne trudności interpretacyjne.
Z art. 22g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako u.p.d.o.f.) wynika, że gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, jego wartość początkową ustala się w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. W dalszej części przepisu stwierdza się, że zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, co oznacza, że składniki majątkowe wykorzystywane w działalności gospodarczej jednego z małżonków mogą podlegać u niego pełnej amortyzacji, bez względu na fakt, iż składniki te stanowią również własność drugiego z małżonków na zasadzie wspólności majątkowej.
Pozostało 83% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka