Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-23

Skutki podatkowe przekształceń tzw. spółek małżeńskich

Jakie konsekwencje wiążą się ze zmianami sposobu prowadzenia działalności przez małżonków wpisanych pod wspólnym numerem do ewidencji działalności gospodarczej?

Dominika Dragan-Berestecka
doradca podatkowy
Możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w formie „spółki małżeńskiej” wprowadzona została w oparciu o treść ustawy z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 41, poz. 324 z późn.zm.). Na mocy przepisów tej ustawy rozszerzono katalog jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających w przedmiocie działania prowadzenie działalności gospodarczej, właśnie o tzw. spółki małżeńskie.
W praktyce oznaczało to możliwość prowadzenia działalności przez obojga małżonków na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Ustawa z 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 101, poz. 1178 z późn.zm.) nie wprowadziła zmian w zakresie „spółek małżeńskich”, które dalej funkcjonowały w tej formie. Zmiany w omawianym zakresie spowodowane zostały dopiero wejściem w życie przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 z późn.zm.) oraz zawarciem w jej treści zmienionej definicji przedsiębiorcy podlegającego wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej.
w rozumieniu powołanej ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Wynika z tego, że małżonkowie nie mogą wspólnie prowadzić działalności na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W związku z tym art. 68 ustawy z 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1808) jednoznacznie wskazuje termin, w którym funkcjonujące dotychczas tzw. spółki małżeńskie muszą dokonać niezbędnych zmian. Otóż w terminie 6 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej organy ewidencyjne obowiązane były wezwać każdego z małżonków wpisanych pod wspólnym numerem ewidencyjnym do złożenia wniosku o dokonanie zmiany tego wpisu oraz wskazanie, który z nich będzie posługiwał się tym numerem w dalszej działalności. W przypadku braku stosownego wniosku organ ewidencyjny wykreśli z ewidencji działalności gospodarczej wspólny wpis małżonków w terminie
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00