Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-05-09

Rozliczanie przychodu przy świadczeniu przedemerytalnym

W jaki sposób ZUS rozlicza przychód uzyskany przy świadczeniu przedemerytalnym? Kiedy okres rozliczeniowy ulega skróceniu?

Jan Witkowski
Ostateczne rozliczenie przychodu osiąganego przez osoby pobierające świadczenie przedemerytalne następuje po zakończeniu danego roku rozliczeniowego. Ma ono na celu ustalenie, czy świadczenie było wypłacane w tym roku w prawidłowej wysokości. Przypomnijmy, że ze względu na przejęcie wypłaty świadczeń przedemerytalnych przez ZUS od 1 sierpnia 2004 r. pierwszy rok rozliczeniowy został ustalony od tej daty do 28 lutego 2005 r. (rozliczenia za wcześniejszy okres dokonuje natomiast powiatowy urząd pracy). Kolejny rok rozliczeniowy zaczął się 1 marca br. i potrwa do końca lutego 2006 r.
Warto przypomnieć również, że emeryci i renciści mogą skorzystać z jednej z dwóch form rozliczenia (rocznej lub miesięcznej), w zależności od tego, co jest dla nich korzystniejsze. Pierwsza z nich polega na porównaniu kwot przychodu osiągniętego w całym roku z ustalonymi dla tego roku kwotami granicznymi wynoszącymi 70 i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast w rozliczeniu miesięcznym ZUS porównuje kwoty przychodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę w poszczególnych miesiącach z obowiązującymi wówczas granicznymi kwotami przychodu. Osoby uprawnione do świadczenia przedemerytalnego nie mają takiej możliwości wyboru: ustawodawca przewidział dla nich tylko jedną - roczną formę rozliczenia.
Obowiązki związane z rozliczeniem
Świadczeniobiorcy osiągający przychód z tytułu działalności zarobkowej nie tylko mają obowiązek bieżącego informowania ZUS o podjęciu działalności zarobkowej oraz wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu, ale zostali również zobowiązani do poinformowania ZUS o wysokości przychodu osiągniętego w całym roku rozliczeniowym w terminie do końca maja następnego roku. Analogiczny obowiązek ciąży na pracodawcy, zleceniodawcy, a w przypadku gdy chodzi o osobę pełniącą służbę - na właściwej jednostce organizacyjnej. Podmiot taki może również jedynie wystawić świadczeniobiorcy zaświadczenie o osiągniętym przychodzie, pod warunkiem że ten ostatni sam dostarczy je do właściwej jednostki ZUS.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00