Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-02

Nabycie i sprzedaż udziałów (akcji) za gotówkę

W którym momencie wykazać przychód ze sprzedaży udziałów (akcji)? Jak ustalić koszty dla przychodu osiągniętego ze sprzedaży udziałów (akcji)? Czy można rozliczyć w kosztach wydatki na nabycie udziałów (akcji) spółki, która uległa następnie likwidacji?

Maria Dolna-Ciemniakowska
doradca podatkowy
Zbycie udziałów (akcji) spółki stanowi każda prawnie dopuszczalna forma przeniesienia własności udziałów (akcji) w drodze czynności prawnej. Zbyciem będzie zatem:
- sprzedaż,
- darowizna,
- zamiana,
- wniesienie udziału w formie aportu do innej spółki.
Z powyższego wynika, że zbyciem będzie rozporządzenie udziałami (akcjami) dokonane pod tytułem darmym, jak również rozporządzenie udziałami mające charakter odpłatny.
Najczęściej spotykaną formą odpłatnego zbycia jest sprzedaż. Zbycie udziałów w spółce z o.o. za gotówkę odbywa się poprzez zawarcie umowy między dotychczasowym wspólnikiem a nabywcą.
Należy zauważyć, że zbycie udziału w spółce z o.o. podlega rygorowi określonemu w art. 180 kodeksu spółek handlowych. W myśl tego przepisu zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz jego zastawienie powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Niezachowanie tej formy przy sprzedaży udziału w spółce z o.o. powoduje nieważność czynności prawnej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00