comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-04-18
Remont całości i części budynku - jaka stawka VAT?
Jakie są stawki VAT w budownictwie? Od czego zależą? Czy w przypadku remontu całego budynku stawka VAT może być inna niż w przypadku remontu jego części?
Sławomir Małecki
Jeżeli podatnik wykonuje remonty różnych budynków, tj. o różnym przeznaczeniu i kwalifikacji PKOB, np. w jednym przypadku jest to szkoła z internatem, w innym szkoła z lokalami mieszkalnymi dla nauczycieli, a w innym kilkupiętrowy budynek mieszkalno-użytkowy, w którym w części parterowej jest np. bank lub sklep, to powstaje pytanie, czy przeprowadzając remont całego budynku lub tylko jego części, ale funkcjonalnie innej od całości, należy naliczyć VAT według takiej samej stawki. Kłopoty interpretacyjne wynikają stąd, iż budynek, mimo jego wielofunkcyjności, musi być traktowany jako pewna całość i być zakwalifikowany do jednego grupowania PKOB. Trudności w ustaleniu właściwej stawki VAT biorą się także stąd, iż tylko części użytkowe w budynkach mieszkalnych są wyłączone z preferencji podatkowych, a jednocześnie tymi preferencjami nie są objęte części mieszkalne w budynkach użytkowych. To właśnie będziemy poniżej wyjaśniać na przykładzie remontów całości lub części budynków o różnym przeznaczeniu.
Ogólne zasady preferencyjnego opodatkowania budownictwa
Jeśli chodzi o stawki VAT na budownictwo (w tym na remonty budynków), to preferencje w tym zakresie, tj. możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT w wysokości 7 proc., są bardzo ograniczone. Preferencja ta (7-proc. stawka VAT) ma bowiem zastosowanie do 31 grudnia 2007 r. i to tylko w odniesieniu do dwojakiego rodzaju czynności (przedmiotu opodatkowania), a mianowicie do:
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right