comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-03-14
Sporządzanie dokumentacji transfer pricing (cz. II)
Na co należy zwrócić uwagę przy przygotowywaniu poszczególnych elementów wchodzących w skład dokumentacji transfer pricing?
Ewa Błaszczak
doradca podatkowy
Jak wskazano w części pierwszej niniejszego opracowania („PP” nr 10/05), zgodnie z art. 25a ust. 1 pkt 1-6 ustawy o p.d.o.f. (art. 9a ust. 1 pkt 1-6 ustawy o p.d.o.p.) obligatoryjne elementy dokumentacji transfer pricing obejmują:
1) określenie funkcji, jakie spełniać będą podmioty uczestniczące w transakcji (uwzględniając użyte aktywa i podejmowane ryzyko), czyli tzw. analizę funkcjonalną,
2) określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formę i termin zapłaty,
3) metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji,
4) określenie oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzenia dokumentacji korzyści związanych z uzyskaniem świadczeń - w przypadku umów dotyczących świadczeń (w tym usług) o charakterze niematerialnym.
Dokumentacja powinna zawierać ponadto:
1) określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach - w przypadku gdy na wartość transakcji miała wpływ strategia przyjęta przez podmiot oraz
2) wskazanie innych czynników - w przypadku gdy w celu określenia wartości przedmiotu transakcji przez podmioty uczestniczące w transakcji uwzględnione zostały te inne czynniki.
Opracowanie analizy funkcjonalnej
Analiza funkcjonalna to opis ekonomicznie ważnych funkcji pełnionych przez strony transakcji, aktywów, które kontrahenci zaangażowali w celu prowadzenia transakcji, oraz opis ponoszonego przez nich ryzyka. Chodzi tu o ustalenie wkładu w transakcję wnoszonego przez każdego z kontrahentów.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka