Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-14

Opodatkowanie podmiotu wnoszącego i otrzymującego aporty

W jaki sposób opodatkowane są podmioty wnoszące aporty do spółek kapitałowych? Jak opodatkowana jest sprzedaż majątku obrotowego otrzymanego w formie aportu?

Adam Pluta
Artykuł omawia konsekwencje w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wkładów niepieniężnych, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji podmiotu otrzymującego aport.
Co może być przedmiotem aportu?
Przedmiotem wkładu niepieniężnego, zgodnie z linią orzecznictwa Sądu Najwyższego, mogą być wszelkie przedmioty majątkowe (rzeczy i prawa), jeśli są zbywalne i mogą jako aktywa wejść do bilansu spółki (postanowienie SN z 19 września 1990 r., sygn. akt III CRN 268/90). Aportem może być m.in.: weksel własny z poręczeniem wekslowym, indosowany in blanco, wierzytelności przysługujące wspólnikowi wobec spółki, wiadomości i doświadczenia o charakterze technicznym nadające się bezpośrednio do zastosowania w procesie produkcji (know-how), jak również przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Jak wynika z art. 14 kodeksu spółek handlowych, przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera zarówno przepisy regulujące sytuacje podmiotów obejmujących udziały w zmian za wkład niepieniężny, jak i podmiotów, które otrzymują aport.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00