Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-07

Łączenie spółek - skutki w VAT

Jakie prawa i obowiązki w zakresie podatku od towarów i usług przysługujące spółce przejmowanej (spółkom łączącym się) przechodzą na spółkę przejmującą (nowo zawiązaną)? Czy następca prawny może odliczyć VAT wykazany w deklaracjach za poprzednie okresy rozliczeniowe? W której deklaracji następca prawny ujmuje fakturę korygującą dotyczącą obrotu spółki przejmowanej?

Adam Czekalski
specjalista w Dziale Instruktażu i Nadzoru Podatkowego Dyrekcji Generalnej „Poczty Polskiej”
Łączenie spółek powodowało i nadal powoduje problemy oraz wątpliwości w zakresie skutków w prawie podatkowym. Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie zagadnienia łączenia spółek kapitałowych w kontekście ustawy o VAT i wydanych do niej przepisów wykonawczych.
Łączenie spółek - uwagi ogólne
Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują dwie formy łączenia się spółek kapitałowych:
• przez przeniesienie całego majątku spółki na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie),
• przez zawiązanie nowej spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).
Spółka przejmowana lub spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane w dniu wykreślenia z rejestru. Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do Krajowego Rejestru Sądowego właściwego według siedziby odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej.
Takim wyjątkiem jest np. art. 19 ustawy z 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz.U. Nr 130, poz. 1188 z późn.zm.), stanowiący, że uprawnienia z tytułu wydanego przedsiębiorcy zezwolenia, jak również uprawnienia wynikające z dokonanego wpisu do rejestru nie przechodzą na podmioty powstałe w wyniku jego podziału albo łączenia się z innymi podmiotami.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00