comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-02-21
Odwołanie od decyzji ZUS
Jak i kiedy można wnieść odwołanie od decyzji ZUS? Czy można odwołać się do sądu nie wykorzystując drogi odwoławczej w ZUS?
Dariusz Noszczak
Przed wprowadzeniem dwuinstancyjnego postępowania orzeczniczego (tj. przed 1 stycznia 2005 r.) orzeczenie lekarza orzecznika ZUS było podstawą do wydania decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia uzależnionego od stwierdzenia niezdolności do pracy. Natomiast każda decyzja ZUS odmawiająca prawa do takiego świadczenia mogła być skutecznie zaskarżona do właściwego sądu za pośrednictwem jednostki ZUS, która tę decyzję wydała. Po złożeniu odwołania ZUS mógł zmienić lub uchylić decyzję albo też przekazać sprawę do sądu. Następnie sąd rozpatrywał odwołanie i albo je oddalał (jeśli stwierdził, że nie ma podstaw do jego uwzględnienia) albo też uwzględniał, zmieniając zaskarżoną decyzję w całości lub w części.
Spośród wszystkich odwołań od decyzji ZUS bardzo dużą liczbę stanowiły te, które podważały ustalenia lekarzy orzeczników ZUS. Powodowało to znaczne przeciążenie sądów i przedłużenie czasu oczekiwania na rozpatrzenie sprawy. Poza tym, biorąc pod uwagę, że w sprawach tych sądy przeprowadzały dowód z opinii biegłych - lekarzy różnych specjalności, pociągało to za sobą dość duże nakłady finansowe. Wprowadzone zmiany w zakresie postępowania odwoławczego mają odciążyć sądy - zarówno organizacyjnie, jak i finansowo, a zasadniczym środkiem mającym temu służyć jest stworzenie rozwiązań mających skłonić osoby zainteresowane do wykorzystywania - w pierwszej kolejności - drogi odwoławczej w ZUS.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Szkolenie
Książka