Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-02-21

Różnice kursowe a koszty uzyskania przychodów

W jaki sposób powstają różnice kursowe? Czy rozwiązania przyjęte w przepisach podatkowych są zbieżne z regulacjami zawartymi w ustawie o rachunkowości? Czy przy wzajemnej kompensacie zobowiązań i należności powstają różnice kursowe?

Adam Pluta
Istotnym elementem mającym wpływ na wysokość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych są różnice kursowe. Powstają one, jeżeli między dniem zarachowania przychodu bądź kosztu a momentem faktycznego wpływu środków występują różne kursy walut.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych reguluje sposób ujmowania przychodów i kosztów wyrażonych w walutach obcych w następujący sposób.
Przychody
Przychody wyrażone w walutach obcych zgodnie z art. 12 ust. 2 u.p.d.o.p. należy ująć wg kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.
Następnie, jak stanowi art. 12 ust. 3 zdanie drugie ustawy, w dacie faktycznego uzyskania przychodu otrzymane środki pieniężne należy przeliczyć po kursie kupna banku, z którego usług korzystał podatnik.
Zarachowane uprzednio przychody należy podwyższyć bądź obniżyć o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00